Arena FutbolHoşgeldiniz :
En son ziyaretiniz :
Mesaj Sayınız : 0

Fenerbahçe

Image Hosted by ImageShack.us

Trabzonspor

Son Dakika Spor

Son Dakika Haberler

iş ilanları

En son konular

» Şişli'de rekor katılım
C.tesi Mayıs 19, 2012 10:29 pm tarafından taner

» BDP'li vekile 5 yıl hapis
Perş. Mayıs 10, 2012 6:11 pm tarafından taner

» CHP'ye Haciz Şoku...
Salı Mayıs 08, 2012 5:26 pm tarafından taner

» Gözüne kamera yerleştirdi
C.tesi Mayıs 05, 2012 8:22 am tarafından taner

» Bu defa 14 tane başsız ceset bulundu
C.tesi Mayıs 05, 2012 8:20 am tarafından taner

» Kış Bahçesi
Cuma Mayıs 04, 2012 8:25 pm tarafından taner

» LYS adaylarına müjde haber
Cuma Mayıs 04, 2012 8:22 pm tarafından taner

» işte ABD nin en güzel mahkumu
Cuma Mayıs 04, 2012 8:19 pm tarafından taner

» şaşırmayın bu olay türkiyede yaşandı
Cuma Mayıs 04, 2012 8:15 pm tarafından taner


  Liderlik Sanatı kitap özeti

  Paylaş
  Emrullah Zabun
  Emrullah Zabun
  Super Moderator
  Super Moderator

  Aktiflik :
  999 / 999999 / 999

  Mesaj Sayısı : 230
  Rep Gücü : 2147483647
  Kayıt tarihi : 21/12/09
  Yaş : 32
  Nerden : İstanbul

  Cüzdan
  Altın Altın: 999

  Liderlik Sanatı kitap özeti

  Mesaj tarafından Emrullah Zabun Bir C.tesi Ocak 02, 2010 10:45 pm

  Kitapta, liderlik felsefi açıdan ele alınmakta, toplum ile lider ilişkisi irdelenmekte, kitap, lider olmak isteyenlere yalnızca bir başvuru kitabı olmanın dışında, onlara yol gösterici bir özellik taşımaktadır.

  Orijinal Çince’de, Zen Derslerinin adı “Zen Okullarından Değerli Dersler”dir. Bunlar ilk önce Çin Zen ustası Miaoxsi tarafından 12 nci yüzyıl başlarında bir araya getirilmişlerdir.

  Zen dersleri; Song hanedanının ilk dönemlerinde, büyük Zen ustalarının çoğu bilinmedik kaynaklardan gelen, artık varolmayan, ancak Zen okulları ağı ile doğrudan temas yoluyla özgün olarak bulunabilen kişisel öğretileri bir araya getirir. Bazıları ise o zamanki derleyici tarafından,o andaki sözlü geleneklerden faydalanılarak yazılmış olabilir.

  Zen dersleri Zen Budist biliminin bir parçasıdır. Zen yazıtları şu anda elimizde bulunan kısmından çok daha geniştir.

  Kitapta açık ve toplumsal konulara değinen ünlü öğretmenlerin çeşitli deyişlerine yer verilmiştir.

  Bu deyişler günümüz liderlerine ve toplumlara çeşitli mesajlar vermekte, liderin toplumu göz ardı etmeden toplumla birlikte aydınlanmış niteliklere yükselmesini tavsiye etmektedir.

  Kitapta çeşitli kaynaklardan elde edilmiş 216 tane deyiş irdelenmiş, liderin hangi özelliklere sahip olmasının gerektiği, topluma bakış açısının önemi ve toplumla birlikte aydınlanmanın önemi çeşitli görüşlerle, günümüzde de faydalanılacak bir şekilde bir araya getirilmiştir.

  “Liderin erdemi yoksa o zaman o topluluk çöküşün eşiğindedir.” Günümüz toplumlarında da eğer liderler erdemli değilse toplumlarını kendileri ile birlikte çöküşe götürürler.

  Liderler kendi çıkarlarından çok toplumun çıkarlarını ön planda tutmalı, onların istekleri ve ihtiyaçları doğrultusunda toplumlarını çağdaş bir uygarlık seviyesine yükseltmelidirler. Bunu yapmayan lider, halkına liderlik yapamayacak bir duruma düşer ve halkından kopar. Halk da kendisine yeni bir lider arama yoluna başvurur.

  “İyi liderler topluluğun aklını kendi akılları kılarlar ve hiçbir zaman akıllarının özel ön yargılara kapılmasına izin vermezler. Topluluğun gözleri ve kulaklarını kendi gözleri ve kulakları kılarlar ve hiçbir zaman gözleri ve kulaklarının taraflı olmasına izin vermezler.”

  Liderler halkına karşı dürüst ve tarafsız olmalı, onlara her açıdan eşit yaklaşmalıdır. Yoksa lider toplumun lideri olmaktan çıkar; yalnızca taraf tuttuğu, yakınlık gösterdiği toplumun belli bir kısmına liderlik yapabilecek seviyede kalır.

  “Topluluk karşısında insanın davranışları, dinlenme anındayken bile ciddi olmalıdır, konuklara karşı sarf edilen sözcükler tanıdıklara söylenirken de onur verici sözcükler olmalıdır.”

  Lider toplumuna hak ettiği değeri vermeli kendini onlardan üstün görmemelidir. Lideri lider yapan kendi toplumudur. Lider toplumuna yakınlık gösterdiği, onlarla birlik olduğu sürece toplumun lideri olmaya devam edecektir. Lideri yücelten onu kendisine önder yapan kendi halkı olduğu gibi onu alçaltacak da kendi toplumu olacaktır.

   Forum Saati Çarş. Ocak 23, 2019 2:54 pm